Atrakcje
Brodnica
Brodnica, położona nad Drwecą jest pięknym średniowiecznym (700 lat) miasteczkiem z ruinami zamku krzyżackiego, oryginalną starówką i średniowieczną farą. Zamek krzyżacki powstał w pierwszej połowie XIV w. i był siedzibą komtura. To ceglana warownia z potężną ośmioboczną wieżą. Tutaj dotarł po bitwie pod Grunwaldem komtur Baldwin Stahl. Ostatkiem sił wspiął się na szczyt wieży, ogłosił klęskę Krzyżaków i skonał. Każdego roku, w rocznicę bitwy, przybywa na białym koniu duch komtura. Zjawa w zbroi wkracza na piętro wieży, obwieszcza upadek krzyżackiej potęgi i znika.
Inny duch, który nawiedza Brodnicę to Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy. Podobno, za życia gdy tylko mocniej zaświeciło słońce, opuszczała zamek w Golubiu i przenosiła się do pałacu w Brodnicy. Tutaj oddawała się swojej wielkiej pasji zielarstwu. Zmarła nagle, pochowano ją w podziemiach zamku. Teraz w księżycowe noce jej duch przechadza się po pałacowych komnatach lub zamkowej wieży.
Jeziora i Drwęca
Na niewielkim obszarze rozpościera się ponad sto jezior, a każde zachwyca swą odmiennością. Na Bachotku można dopłynąć do Wyspy Skarbów, Strażym to raj dla wędkarzy, a Mieliwo wygląda jak oczko wodne otoczone bujnymi lasami. Jeziora obfitują w ryby, m.in. szczupaki, liny i węgorze, ale złowić tu można też sandacze i sielawy. Pojezierze przecina rzeka – rezerwat Drwęca, w której pełno pstrągów, łososi, troci i minogów rzecznych. Bardzo atrakcyjny jest jej fragment między Nowym Miastem Lubawskim a ujściem Brynicy – płynie tu w głębokiej dolinie. Jej górny odcinek powyżej Brodnicy to ostoja dzikiego ptactwa – Bagienna Dolina Drwęcy, która wchodzi w skład europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.
Przyroda
„Bagienna Dolina Drwęcy” to nie jedyna ścieżka przyrodnicza, bo należałoby dodać jeszcze piesze: „Bobrowiska”, „Zarośla”, „Grabiny – Łąkorz”, Na bindugę” w Długim Moście, rowerową „Retno” i kajakową „Bachotek”. Dlatego Pojezierze Brodnickie jest chętnie odwiedzane przez licznych miłośników przyrody, którzy przyjeżdżają tu, by obserwować i podziwiać to, co zachowało się do czasów dzisiejszych w Brodnickim Parku Krajobrazowym i licznych rezerwatach przyrody.
Kajakiem, na rowerze lub pieszo
Szlak żeglowny jeziorami nie jest uciążliwy, a widoki są naprawdę fascynujące. Jego oś stanowi Skarlanka – prawy dopływ Drwęcy – która łączy jeziora Bachotek, Strażym, Kurzyny, Robotno, Dębno i Wielkie Partęczyny. Na całym Pojezierzu trzeba poświęcić od czterech do siedmiu dni wiosłowania, gdyż szlak liczy około 55 km. Pojezierze można zwiedzać też rowerem lub pieszo. Oplata je kilka nieźle oznakowanych szlaków z miejscami do biwakowania i nowo powstałymi wiatami turystycznymi. Podczas wędrówek często trafia się na stare wiejskie kościoły, odrestaurowane dziewiętnastoletnie zespoły parkowo-dworskie i malownicze pagórki grodzisk średniowiecznych oraz pomniki przyrody. Także regionalne izby, jak na przykład ta w Bobrowie poświęcona Janowi Zumbachowi albo lokalne muzeum z holenderskim wiatrakiem i kuźnią w Łąkorzu.